Pranayama - a helyes légzés művészete


A yoga több ezer éves tanítása szerint a légzés hidat képez a tudat és a test között. A meditációs gyakorlatok és a relaxációs technikáknak köszönhetően, ha képesek vagyunk megfelelően bánni légzésünkkel feltárulnak azok a képességek, melyek segítenek közelebb kerülni önmagunkhoz. Ennek hátterében a megváltozott tudatállapotok megismerése áll, ami a légzőgyakorlatok segítségével szintén elérhető.

Sokszor nem is gondolnánk légzésünk spontán folyamata milyen sokszínűen hangolja teljes működésünket. A bennünk áramló energiák befolyásolásának legegyszerűbb módszere, ha légzésünkkel kezdünk dolgozni. Mentális állapotaink nagyban függnek a légzés minőségétől, de hat emésztésünkre és még gondolataink, érzéseink minőségét is meghatározza. Ha a légzés nem áramlik megfelelően könnyen kerülhetünk letargikus, depressziós állapotba, ám mivel a folyamat kétirányú, ezért az ellenkező irányba terelve a folyamatot könnyedén fel is léphetünk ezekkel szemben.

Az légzés akaratlanul is működő funkció, de a jóga az akaratlagos befolyásolás által kiváltott hatásokkal dolgozik. A spontán légzésfázisokba való beavatkozás lehet akár a belégzés, vagy a kilégzés elnyújtása, vagy visszatartása is. Mind más-más változásokat okoz az idegrendszerben, s ezeket a változásokat használjuk fel a különböző eredmények eléréséhez. Lehetséges nyugalmat ébreszteni általa, vagy épp többlet energiáink mozgósításában adhat segítséget és fel is frissülhetünk.

A jóga légzőgyakorlatait végezve az aktiválódó légző izmok mozgása átmasszírozza a szerveket, s friss, oxigénnel dús vér mossa át őket. Bőséges táplálékkal látja el az őket alkotó sejteket, javul anyagcseréjük, s működésük hatékonysága is.

A légzésterápia alkalmazható:

- légzőszervi problémák kezelésére
- meditációs gyakorlatok előkészítésére
- pánikbetegség és depresszió esetén, stresszoldásra
- idegrendszeri problémák kezelésére
- kimerültség esetén, vitalitás növelésére
- méregtelenítési fokozására

A pranayama tanfolyam alkalmával megtanuljuk a helyes légzést, illetve megismerkedünk a különböző légzésfázisok természetével, minőségével. Az alapok elsajátítása után pedig a különböző jógikus légzéstechnikákat alkalmazzuk, mint például:

- Mélyhasi légzés                             - Teljes jógalégzés                                - Nap és Hold légzés
- Anuloma Violma                            - Kapalabhati, tisztító tűzlégzés           - Brahmari, zümmögő légzés

Betegség esetén kérjük, hozza magával az esetleges kórtörténetet tartalmazó leleteket, korábbi vizsgálati eredményeket, ha van olyan, az orvosa ajánlását.