Légzés és jógaterápia gyermekeknek

SNI gyermekek fejlesztése és stresszkezelési támogatása


A mai rohanó, teljesítményközpontú világ számos kihívást támaszt gyermekeink felé. Évek óta tapasztaljuk, hogy sajnos folyamatosan nő a SNI (Sajátos Nevelési Igényű) gyermekek száma. Az ilyen jellegű problémák hátterében sokszor megtalálható, hogy a mozgásfejlődés és az erre épülő anyanyelvi fejlődés nem indult meg időben, vagy nem ment végbe hibátlanul.

A mozgás öröm. A gyermekek rendkívül fogékonyak a mozgásos játékokra, gyakorlatokra, mely elemi szükségletük. Mozgás hatására boldogsághormonjaik termelése fokozódik, aktivizálódnak, felszabadulnak. Szívesen, jókedvűen fogadnak el minden közlést, hiszen a gyermeki személyiség alapvetően nyitott. A gyermek jógaterápia eszköztárában számos olyan sokoldalú gyakorlat és módszer van, amely elősegíti a gyerekek testi, mentális, lelki és érzelmi egészséges fejlődését. A légző, lazító, relaxáló gyakorlatok észrevétlenül fejlesztik a személyiségét, erősíti az önbizalmat és pozitív gondolatokat indít el a tudatban. A játék, a mese, drámajáték mélyreható lehetőségeit beépítve, a jógaterápia játékosan színes, különleges esemény és élményteli hangulata a gyermekeket is magával ragadja. A játékos gyakorlatok növelik a koncentrációs képességet és az egyensúlyérzéket, a páros gyakorlatokkal pedig a kommunikációs képességeik is fejlődnek. A nagymozgásos játékok közben, a gyermekekben addig fel nem oldódott feszültségek könnyedén felszabadulnak.

A jóga a saját megtapasztaláson alapul, az önismereten keresztül segíti az önkifejezést és a világ megismerését is. A jóga ászanák gyakorlása fejleszti a testtudatot, javítja a tartást, finoman erősíti és nyújtja az egyes izmokat, ezáltal kiegyensúlyozza az izomrendszert. A légzéssel összehangolt mozgás és a légzőgyakorlatok segítik a helyes légzés kialakulását, nyugtató hatásúak, lecsillapítják a csapongó gondolatokat és harmonizálják az idegrendszert. Javul a relaxációra való képesség, a nyugalmi és aktív állapot között gördülékenyebbé válik az átmenet. A gyakorlatok végrehajtásával javul az aktív figyelem, a koncentráció, a kitartás és összességében fejlődnek a kognitív képességek.

A fenti képek a Dunakeszi Krisztus Király Katolikus Általános Iskola jógaterápiás foglalkozásán készültek


A jógaterápia komplex, de elsősorban a mozgás- és érzékelésfejlesztésen alapuló ún. mozgásos-érzékszervi (moto-szenzoros) típusú idegrendszerfejlesztés, amely során játékosan újraindítjuk a gyermekeknél az emberi fejlődéstani mozgásmintákat, mint kúszás, mászás, járás, stb. Gyakorlatsoraik az emberi agyban a beszéd működéséért felelős területekre visszahatnak, és ez befolyásolja az olvasást és az írást is

A mozgásügyesség megalapozása után, speciális mozgásformaként, a terápiás gyermekjóga kifejezetten a gyermekek idegrendszerének éretlen területeit célozza meg az agyban. Így újra aktiválódnak az agy fejlődésbeli lehetőségei és a gyereket a terápia során igen magas fokú mozgásügyességig eljuttatva el, elősegíti az idegrendszeri működés összerendezését, mivel a különböző mozgásformák újabb idegsejtek közötti összeköttetéseket hoznak létre az agyban. Ha egy gyermeknek gyenge a mozgáskoordinációja, akkor érdemes behozni az ebben való elmaradást, mert elősegítheti tanulását.

A felnőtt órákról ismert gyerekek által is végezhető ászanákat gyakoroljuk játékos változatban. A gyerekjóga nem az ászanák tökéletes kivitelezéséről vagy azok gépies végrehajtásáról szól. Egy gyerekjóga óra örömteli, játékokkal, mesével, mondókákkal és énekekkel fűszerezett. A foglalkozásokon a gyerekek biztonságosan kivitelezhető formában ismerkednek meg az alapgyakorlatokkal, mindenki a maga határaihoz mérten.

Az ászanák gyakorlása közben ismereteket szerez saját testéről, tudatosabban érzékeli önmagát, testének jeleit, gondolatait, érzéseit. Jótékonyan átmozgatjuk az egész testet a fejtetőtől a lábujjakig, utánzó gyakorlatokat végzünk, gyakoroljuk az alapmozgásokat, keresztező gyakorlatok és ügyesítő játékokat végzünk, így komplex mozgásfejlesztés valósul meg minden gyermekjóga órán.

A terápiás gyerekjóga jótékony hatásai:

  • Testtudat fejlődése
  • Nagymozgások fejlődnek
  • Mozgás koordináció fejlődik
  • Motoros ügyesség fejlődése
  • Harmonizálja az izomrendszert, izomtónust
  • Egyensúlyérzék fejlődése
  • Érzelmek kezelése fejlődik
  • Külső és belső ingerek feldolgozása
  • Megnyugvás képessége
  • A két agyfélteke harmonizálása, egyensúlyba kerülése
  • Türelem fejlődése
  • Egymásra figyelés tanulása


A jógaterápia része a légzésterápia. A légzés spontán folyamata sokszínűen hangolja a testi és lelki működésünket. Ebben nem csak a légző folyamat által megvalósított gázcsere játszik szerepet, hanem a légzés vegetatív idegrendszerre gyakorolt közvetlen hatása is. A vegetatív idegrendszer működésének befolyásolása vezet például a vérkeringés, emésztés, anyagcsere, izomtónus, pszichés állapotok változásához. Szervi problémák sorát okozhatja a nem megfelelő vérellátás a hasi szervekben vagy a mellkasban. A jóga légzőgyakorlatait végezve az aktiválódó légzőizmok mozgása átmasszírozza a szerveket, s friss, oxigénnel dús vér mossa át őket. Bőséges táplálékkal látja el az őket alkotó sejteket, javul anyagcseréjük, s működésük hatékonysága is.

Az légzés akaratlanul is működő funkció, de a jóga az akaratlagos befolyásolás által kiváltott hatásokkal dolgozik. A spontán légzésfázisokba való beavatkozás lehet akár a belégzés, vagy a kilégzés elnyújtása, ritkábban visszatartása is. Mind más-más változásokat okoz az idegrendszerben, s ezeket a változásokat használjuk fel a különböző eredmények eléréséhez. Lehetséges nyugalmat ébreszteni általa, vagy épp többlet energiáink mozgósításában adhat segítséget és fel is frissülhetünk.

A jóga légzőgyakorlatait végezve az aktiválódó légző izmok mozgása átmasszírozza a szerveket, s friss, oxigénnel dús vér mossa át őket. Bőséges táplálékkal látja el az őket alkotó sejteket, javul anyagcseréjük, s működésük hatékonysága is.

A légzésterápia jótékony hatásai:

  • szív-érrendszeri problémákra (vérnyomás stabilizálás)
  • légzőszervi problémák kezelésére (asthma, allergia, beszűkült légzésfunkciók)
  • túlkompenzált idegi állapotok, fáradtság és kimerültség esetén
  • szorongásos problémák, pánikbetegség és depresszió esetén
  • alvásfunkciók és alvásminőség javítására
  • emésztés javítására
  • stresszkezelésre és stresszoldásra

A légzésterápia alkalmával megtanuljuk a helyes légzést, illetve megismerkedünk a különböző légzésfázisok természetével, minőségével. A légzésterápia alkalmazása segít a mindennapos stressz kezelésében és hozzásegít egy teljesebb, egészségesebb és minőségibb élethez.

A kis- és nagykamaszoknak, vagyis a nagyobb gyermekeknek összeállított terápiás gyermekjóga fő célja a fizikai és lelki erősítés, fizikai és szellemi rugalmasság fokozása, a feszültségoldás és az érzelmi intelligencia fejlesztése. Az egyes testhelyzetek hosszabb kitartása a saját testi, érzelmi, lelki és gondolati folyamatainak tudatosabb megfigyelésére, érzékelésére ad lehetőséget, mely által jobban megismerheti önmagát.

Megismerkednek a nehezebb egyensúlyi gyakorlatokkal, melyek nem csak az egyensúlyérzéket fejlesztik, de növelik a lelki belső stabilitást is. Folyamatosan megfigyelhető minden résztvevő saját fejlődése, mely stabil belső erőt ad, javítja a pozitív önértékelést és sikerélményhez juttat. Több figyelmet szentelünk a tudatos légzésre, a stresszoldásra és a koncentráció fejlesztésére, hogy a mindennapok gördülékenyebben teljenek.