Baba-mama jóga


"A jóga erőforrás, melyből merítve a babák képesek lesznek a stressz
hatékony kezelésére és megtanulnak igazán jól-könnyen ellazulni.."

A módszer kidolgozója Francoise Barbira Freedman, a Cambridge-i Egyetem orvos-antropológusa, több évtizedes gyakorlattal rendelkező jógaoktató és négygyermekes anya, aki az amazóniai indiánok szülőségről alkotott elgondolásával és az ősi Kelet, India jógikus tudásának ötvözésével egy olyan kifinomult módszert adott a kezünkbe, mely az anyák tiszta szeretetében és törődésében életre kelve boldog jóga-bébiket varázsol.

A baba mama jóga segít a szülés utáni regenerációban, valamint segíti a babák fejlődését és mozgásérzékelését. A jógás babák sokkal nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak lesznek, továbbá, a baba és mama közötti kapcsolat még bensőségesebbé válik.

A modern világ egyre gyorsuló tempója mellett, kisbabáinknak minden lehetséges segítséget meg kell adnunk, hogy jó közérzetük, nyugalmuk alapjait megteremtsük, hiszen ezekhez az alapokhoz, életük folyamán bármikor könnyedén vissza tudnak majd térni. Amikor a jógagyakorlatok közben együtt mozgunk a gyermekünkkel, a bánásmód és a légkör mindig szeretetteljes, a kihívást jelentő mozdulatból átvált a biztonságos, közös játékba, majd a játék és az élvezet követi egymást újra és újra.

A jógázás csökkenti a szülés utáni depresszió kialakulásának esélyét és a szülés-születés traumájának néhány formáját is oldja. Míg a babának az egész foglalkozás játék, addig a mamának jó lehetőség arra, hogy visszaszerezze a szülés előtti kondícióját, hiszen az órák alkalmával az évezredes, hatha-jóga ászanák (pózok) segítségével az egész testünket alaposan átmozgatjuk, megtornáztatjuk a medencealapi izmokat, ezzel segítve a gát regenerálódását és erősítve a problémás területeket, elősegítve mielőbbi teljes regenerációt, valamint sok tartásjavító és háterősítő jóga pózt végzünk.

Mit csinálunk a babákkal?

A baba-mama jóga alatt a kisbabás csoportban a babák passzív mozgatását, masszírozását végezzük, a nagybabás jógán lassanként a babák elkezdik utánozni a mamák által végzett jógagyakorlatokat, vagy egyszerűen csak eljátszanak egymással. Ez számukra is nagyon jó lehetőség, hogy elkezdjék megszokni másik babák közelségét, a közösséget, így majd könnyebben illeszkednek be később bármely csoportba.

Lelki szempontból szintén nagyon hasznos, hogy a mamák is korán közösségbe kerülnek, baráti kapcsolatok alakulnak ki, így a szülés utáni depresszió kikerülhető., valamint könnyebben megosztjuk a babával kapcsolatos élményeinket, kérdéseinket a csoport tagjaival.

A baba-mama jógaórákon javaslom, hogy légy nagyon türelmes a kisbabáddal, hiszen előfordulhat, hogy az első pár alkalommal nyűgösebb-érzékenyebb vagy sírósabb lehet az órán. Általában kell egy kis idő számukra, amíg hozzászoknak a helyhez, a hangokhoz, a többi idegen felnőtthöz és babához. Ha esetleg pont az alvási időbe esik a foglalkozás, gyertek akkor is nyugodtan, a baba nyugodtan aludhat az óra közben, nem kell felébresztened, ilyenkor legalább kihasználhatod az alkalmat, hogy többet foglalkozz a saját tested és lelked egészségével.

Mikortól ajánlott?

  • Kisbabás jóga: 8 hetes kortól 8 hónapos korig (75 perc)
  • Nagybabás jóga: 8 hó-2 éves korig (60 perc)

A két korosztály közötti határ kicsit képlékeny, akkor érdemes csoportot váltanod, ha a baba már nem élvezi a masszázst, és kezd egyre mozgékonyabb lenni (8-10 hónapos kor között).

Csak a kisbabás jógán van babamasszázs, a nagybabáson a kicsik aktív mozgékonysága miatt már nincs.

Mi történik, ha óra közben van etetési- vagy alvás időnk, vagy sír a babád?

Az órák nyitottak, teljesen kötetlenek, tehát ha szükség van rá bármikor sétálgathattok egyet a teremben, de nem szükséges kimenni. A konyhában, forró vízben esetleg meg tudod melegíteni a cumisüveget, szoptatni lehet a teremben is, vagy a szoptatós sarokban és a babát tisztába tenni is bármikor lehet, az óra bármely szakaszában, nem kell megfelelnetek semmilyen kötelező elvárásnak, ha az a babádnak épp nem tetszik. Mindannyiunk közös célja az, hogy mindketten könnyeden, kellemesen és jó érezzétek magatokat.

Mit vigyek magammal?

Kényelmes ruházatot és mindent ami a babának kellhet. Nedves popsi törlőkendő, krémek és pelenkázó vár benneteket éppúgy, ahogy egy nyugodt szoptatós sarok is. Jógaszőnyegek és puha plédek vannak, de a baba alá egy nagyobb törölközőt vagy pelenkát mindenképpen hozz magaddal, valamint nagybabás jógára ajánlatos a gyermeked kedvenc játékát magatokkal hoznotok.

Ha rokont vagy baba nélküli kísérőt hozol az órára, ő kedvezményes árú jeggyel vehet részt a foglalkozáson.

A helyszínen lehetőség van szoptatásra és pelenkázásra, puha plédek és párnák, baba játékok, az anyukáknak finom tea, egészséges rágcsálnivalók várnak, amire neked és a babádnak szüksége lehet.